Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

🇵🇱3 maja – cóż to za data? 🇵🇱 Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nieznaczących uroczystości. Ale czy tak powinno być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje dobrego „jutra”. 29.04.2024 r. uczniowie pod opieką p. Izabeli Mrozek-Cylwik i p. Emilii Stefańskiej zaprosili społeczność szkolną na „żywą lekcję historii”, podczas której wcielili się w role państw: Polski, Rosji, Prus i Austrii, aby przypomnieć uczniom trudną sytuację naszego kraju – rozbiory Polski.

Sejm Czteroletni uchwalił 3 Maja 1971 roku konstytucję, która przeszła do historii pod nazwą Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza w Europie, druga w świecie po Stanach Zjednoczonych ustawa. I choć obowiązywała zaledwie 14 miesięcy, bo na dłużej nie pozwoliła Rosja, dokonując rozbioru Polski, miała olbrzymie znaczenie dla Polaków. Dlatego historię naszego kraju każdy Polak powinien znać!

Uroczystość uświetnił występ chóru pod przewodnictwem p. J. Górskiej, a przepiękne dekoracje wykonała p. A. Kurzych.