Świetlica czynna jest w godzinach

Nauczyciele pracujący w świetlicy

• Ewa Niemczyk
  • Anita Pruszko-Zienkiewicz
  • Marlena Drężek
  • Justyna Wiska

Regulamin świetlicy

Cele i zadania świetlicy

Cel główny

Zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej umożliwiającej wszechstronny rozwój dziecka, jego zainteresowań, uzdolnień i umiejętności z uwzględnieniem misji szkoły oraz umożliwienie korzystania z różnych form wypoczynku i organizacji czasu wolnego.

Cele szczegółowe

1. Realizacja zadań dydaktycznych i wychowawczo-opiekuńczych szkoły.
  2. Prowadzenie pracy wychowawczej zmierzającej do kształtowania u uczniów właściwej postawy społeczno-moralnej (wychowanie do wartości).
  3. Organizowanie zespołowej nauki, wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej i udzielanie indywidualnej pomocy uczniom mającym trudności w nauce.
  4. Wdrażanie uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego oraz wyrabianie nawyków kulturalnej zabawy i sportu.
  5. Kształcenie umiejętności bezpiecznego korzystania z Internetu.
  6. Rozbudzanie, rozwój zainteresowań i zdolności, a także dociekliwości poznawczej.
  7. Propagowanie reguł komunikacji interpersonalnej oraz kształtowanie wrażliwości uczuciowej wychowanków.
  8. Kształtowanie zdrowego i bezpiecznego stylu życia, budowanie motywacji do zachowań prozdrowotnych.
  9. Wspomaganie rozwoju uczniów, z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji.

Zadania świetlicy

1. Zapewnienie wychowankom opieki w czasie godzin ustalonych w porozumieniu z rodzicami/opiekunami.
  2. Niesienie pomocy w uzupełnianiu braków wychowania rodzinnego i środowiskowego.
  3. Przybliżanie zasad i wartości w nawiązaniu do osoby patrona szkoły Jana Pawła II.
  4. Organizowanie korzystania z wyżywienia – obiady szkolne.
  5. Integrowanie dzieci zdrowych z dziećmi niepełnosprawnymi oraz z uczniami innych narodowości zgodnie z mottem „Jesteśmy inni, lecz wszyscy zasługujemy na szacunek”.
  6. Organizowanie zajęć rozwijających zainteresowania poprzez dostarczenie okazji do różnorodnej ekspresji (plastycznej, muzycznej, teatralnej).
  7. Organizowanie konkursów świetlicowych, szkolnych i międzyszkolnych dających możliwości szerszego udziału uczniów w życiu szkoły oraz prezentacji w środowisku lokalnym.
  8. Systematyczna współpraca z rodzicami, wychowawcami, pedagogiem i psychologiem szkolnym.
  9. Ukazywanie sposobów rozwiązywania konfliktów, nieporozumień w celu przeciwdziałania przemocy i zachowaniom agresywnym.
  10. Kultywowanie tradycji i zwyczajów.

Zajęcia prowadzone w ramach zajęć świetlicowych

W ramach świetlicy realizowane są następujące zajęcia wspomagające realizację podstawy programowej kształcenia ogólnego:

1. Zajęcia rozwijające słuch, mowę i myślenie (zabawy słowne, czytanie i analiza wierszy, opowiadań, rozmowy, pogadanki, układanie krótkich rymowanek).
  2. Zajęcia kształtujące umiejętność wykorzystywania posiadanej wiedzy ogólnej (konkursy, układanie i rozwiązywanie zagadek, krzyżówek, gry dydaktyczne, tematyczne, quizy).
  3. Zajęcia rozwijające umiejętności manualne (zabawy konstrukcyjne, ćwiczenia grafomotoryczne, układanki, przeplatanki, malowanie farbami – palcami i pędzlem, rysowanie, kolorowanie, wycinanie, wyklejanie, wydzieranie, sklejanie).
  4. Zajęcia rozwijające sprawność fizyczną i koordynację ruchową oraz kształtujące zasadę fair-play (zabawy ruchowe, bieżne, skoczne, równoważne, ćwiczenia gimnastyczne).
  5. Zajęcia wzbogacające ekspresję twórczą (wymyślanie bajek, opowiadań, dokańczanie historyjek, zdań, wykonywanie prac plastycznych, zabawy konstrukcyjne, tematyczne).
  6. Zajęcia pogłębiające wiedzę o świecie, kulturze, przyrodzie (spotkania z interesującymi osobami, przekazywanie informacji, oglądanie filmów edukacyjnych).
  7. Zajęcia stymulujące logiczne myślenie (zabawy matematyczne, gry planszowe, szachy, warcaby, rozwiązywanie łamigłówek).
  8. Zajęcia wyciszająco – relaksujące (relaks przy muzyce, wypoczynek na dywanie, masażyki).