Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – podsumowanie

W dniach 9-10 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 10 w Ostrołęce obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Obchody te miały na celu wyrażenie solidarności z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami oraz budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Podczas spotkań z uczniami szkolni specjaliści pokazali sensoryczny świat autyzmu, jak poszczególne zmysły osób ze spektrum tych zaburzeń zniekształcają odbiór rzeczywistości.

W czasie spotkań z uczniami rozmawiano na temat potrzeby okazywania empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.

W ramach spotkania odbyły się także warsztaty dla rodziców i nauczycieli nt. Funkcjonowanie uczniów w spektrum autyzmu w szkołach ogólnodostępnych, które poprowadziła pani Renata Werpachowska – trenerka Fundacji SYNAPSIS, psycholog, magister profilaktyki społecznej i resocjalizacji, coach.

Kampania Dzień Świadomości Autyzmu przyczynia się do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób dotkniętych autyzmem.