Święto Konstytucji 3 maja

5 maja w Szkole Podstawowej nr 10 w Ostrołęce odbył się apel z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystość miała na celu uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: OJCZYZNA, NARÓD, WOLNOŚĆ.

Uczniowie klas VI b, VII d, VII e i VIII g przypomnieli uczniom trudną sytuację naszego kraju – rozbiory Polski. Zaprezentowali również najważniejsze wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji 3 maja. Na apelu nie zabrakło także inicjatora tej ustawy – króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Chór pod kierunkiem p. Wioletty Dziedzickiej zaśpiewał piękne pieśni patriotyczne, m.in. „Marsz Polonia”, „Polska flaga”, „Modlitwa o pokój”.

Dzięki tej akademii, data 3 maja 1791 roku pozostanie dla uczniów datą znaczącą. Historię naszego kraju każdy Polak powinien znać! A konstytucja majowa to narodowy skarb! I choć obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, bo na dłużej nie pozwoliła Rosja, dokonując rozbioru Polski, miała olbrzymie znaczenie dla Polaków.

Barbara Prusaczyk,
Emilia Stefańska,
Wioletta Dzidzicka,
Anna Kurzych