Światowy dzień świadomości autyzmu

Corocznie 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu mający na celu podniesienie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu.

Z tej okazji w naszej szkole, w dniach 28-30 marca 2023 r., odbyły się szkolne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu pod patronatem Wojciecha Zarzyckiego – Przewodniczącego Rady Miasta Ostrołęki.

Chcąc wyjaśnić uczniom, czym jest autyzm, przybliżyć im zachowanie i sposób patrzenia na świat osób z autyzmem, nauczyciele przeprowadzili pogadanki oraz zaprezentowali filmy edukacyjne. Ponadto dzięki instalacji sensorycznej CUBE, wypożyczonej z Fundacji Synapsis, nasi uczniowie wybrali się w multimedialną wyprawę sensoryczną, aby przez chwilę doświadczyć, jak autyzm wprowadza zmysły w błąd. Na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem w tych dniach dominował kolor niebieski.

Zorganizowane działania edukacyjne wzbudziły zainteresowanie uczniów, wskazały, z jakimi przeciwnościami/trudnościami zmagają się osoby
ze spektrum autyzmu oraz rozbudziły ich tolerancję i akceptację wobec rówieśników.

Nauczyciele organizujący obchody – wiedząc, jak ważne jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej – zaprosili do ostrołęckiej „Dziesiątki” nauczycieli i uczniów ze szkół podstawowych w Ostrołęce. Pokazali również zainteresowanym rodzicom, w jaki sposób uczniowie dowiadują się o ważnych sprawach, umożliwili im zwiedzanie instalacji CUBE.

Często nietolerancyjne zachowanie ludzi wynika z niewiedzy, krążących stereotypów czy mitów, dlatego organizowanie takich akcji w szkole ma ogromne znaczenie dla społeczności uczniowskiej, lokalnej. Tolerancja nie jest kwestią instynktu, lecz świadomością. Dyrekcja, nauczyciele i społeczność uczniowska dziękują wszystkim, którzy chcą być świadomi i wzięli udział w wydarzeniu przyczyniającym się do pełniejszego zrozumienia i akceptacji osób ze spektrum autyzmu.