Akcja „Sprzątanie Świata”

Dnia 25 września 2024 r uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce klasy 2a i 2b wzięli udział w lekcji związanej z akcją „Sprzątanie Świata”. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom znaczenia ochrony środowiska, segregacji odpadów oraz odpowiedzialności za czystość najbliższego otoczenia.

Lekcja rozpoczęła się od rozmowy na temat problemu zanieczyszczenia środowiska. Dzieci wspólnie zastanawiały się, dlaczego warto dbać o naszą planetę i jakie mogą być skutki niewłaściwego postępowania z odpadami. Prowadzące nauczycielki przedstawiły prezentację, w której omówione zostały sposoby recyklingu oraz zasady segregacji śmieci.

Następnie uczniowie obejrzeli krótki film edukacyjny pokazujący, jak można ograniczyć ilość produkowanych odpadów oraz jak długo rozkładają się poszczególne materiały, takie jak plastik, szkło czy papier. Po teoretycznej części zajęć, dzieci otrzymały kolorowe worki i rękawiczki, a następnie wyruszyły na teren wokół szkoły, by aktywnie włączyć się w sprzątanie. Każdy uczeń miał za zadanie zebrać określony rodzaj odpadów (plastik, papier, szkło), co miało na celu praktyczną naukę segregacji śmieci.

Podczas sprzątania uczniowie zbierali butelki, papierki, opakowania po słodyczach i inne śmieci. Wszyscy byli bardzo zaangażowani i z zapałem realizowali swoje zadania. Nauczyciele dbali o bezpieczeństwo dzieci oraz przypominali o zasadach zachowania w grupie.

Po zakończeniu akcji wszyscy wrócili do klasy, gdzie wspólnie podsumowano rezultaty sprzątania. Worki z posegregowanymi śmieciami zostały złożone w wyznaczonym miejscu do odbioru przez firmę zajmującą się recyklingiem.

Na koniec, krótkie podsumowanie dnia, w którym każdy z uczniów mógł podzielić się swoimi wrażeniami. Większość uczniów przyznała, że akcja nauczyła ich, jak ważne jest dbanie o środowisko i jak niewiele potrzeba, by zrobić coś dobrego dla naszej planety.

Lekcja była nie tylko ciekawa, ale także praktyczna, co pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć, jak ich działania wpływają na świat. Zaangażowanie dzieci w sprzątanie okolicy sprawiło, że poczuły one, iż mogą realnie przyczynić się do poprawy czystości swojego otoczenia.