„Kurpiowska nocowanka”

W ramach innowacji – dotyczącej nauczania treści przyrodniczych i polonistycznych Szukam, widzę, badam i wnioskuję. Rozwijam skrzydła – 29 marca 2019 r. odbyła się kurpiowska nocowanka. Uczestniczyli w niej uczniowie z klas: VII b, VIII b, VIII c i VIII d z nauczycielkami: p. Renatą Kuźmińską i p. Urszulą Zagrobą.

Oprócz dobrego humoru, chęci do zabawy, poduszeczek, śpiworów… zabraliśmy do Multimedialnego Centrum Natura w Ostrołęce także chęć do działania, kreatywność i radość z zaangażowania we wspólną pracę.

Już na początku naszej przygody dowiedzieliśmy się, jak dużą rolę odegrało tkactwo na Kurpiach. Usłyszeliśmy o tym, że krosna i kołowrotek były niezbędnymi elementami wyposażenia w każdym domu. Każda gospodyni umiała wyrabiać płótno, sukno wełniaki, dywany o chodniki – szmaciaki. My również – nie tylko dziewczyny, ale także chłopcy – utkaliśmy (wspólnie) niewielki chodniczek i piękne, kolorowe zakładki.

Po ciekawych zajęciach z tkactwa sprawdziliśmy swoje zdolności kulinarne i przygotowaliśmy wyjątkowe pizze kurpiowskie – kolorowe jak spódnice Kurpianek.

Podobały się nam również zajęcia z modelarstwa – stworzyliśmy niezwykłe kurpiowskie ptaki-dziwaki. Mieliśmy przy tym dużo radości, a nasze ptaki wkrótce „przyfruną” do Dziesiątki.

Po ciężkiej pracy udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do swoich przytulnych pokoi. W grupach bawiliśmy się, śpiewaliśmy, słuchaliśmy muzyki, poznawaliśmy się i integrowaliśmy z naszymi nauczycielkami. Stwierdziliśmy nawet, że mają duże poczucie humoru i potrafią świetnie bawić się razem z nami.

Po krótkim śnie czekało na nas pyszne śniadanie przygotowane przez przemiłe panie z Multimedialnego Centrum Natura w Ostrołęce. Podziwiamy pracowników Centrum nie tylko za zdolności organizacyjne, ale także za wyrozumiałość, cierpliwość wobec nas i szczery uśmiech.

Szkoda, że kurpiowska nocowanka zakończyła się tak szybko, ale… wspomnienia o niej pozostaną na długo! Pracownicy Centrum zaprosili nas na kolejne zajęcia.