21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa – Podsumowanie

21 marca, na który przypada Światowy Dzień Zespołu Downa, uczniowie klasy IV A wraz z wychowawczynią p. Anną Czujak z zapałem przystąpili do akcji skarpetkowej. Data nie jest przypadkiem – jej amerykański zapis (3/21) symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi przyczynę tego syndromu. Chromosomy swoim kształtem przypominają skarpetki, dlatego stały się symbolem akcji, mającej na celu zachęcenie do refleksji nad różnorodnością, akceptacją i tolerancją.

Chętni uczniowie założyli kolorowe skarpetki nie do pary. Niektórym udało się nawet zaangażować pozostałych członków rodziny, co zostało uwiecznione na poniższych zdjęciach.

Niezwykle ważne jest to, że pomimo dzielących nas od dłuższego czasu ekranów monitorów, w takich chwilach potrafimy być RAZEM, choć przecież na odległość…

Światowy Dzień Zespołu Downa (21.03.2021)