Spotkanie z pisarką Barbarą Zakrzewską

W dniu 25 listopada odbyły się w naszej szkole spotkania z pisarką Panią Barbarą Zakrzewską. W spotkaniach zorganizowanych przez bibliotekę szkolną SP Nr 10 wzięły udział klasy: 3C, 3E, 3G. Temat spotkań brzmiał „Z Misiem Liberusiem wśród niezwykłych książek”.

W programie:
Zajęciom towarzyszyły niezwykłe eksponaty – kawałki koralowca, muszle, róże pustyni, kamienie – ukazujące piękno świata. Całe spotkanie podkreśla urok świata przyrody, piękno poezji, w tym haiku, najmniejszych wierszy o japońskim rodowodzie, daje dużo nadziei i radości (udział dzieci w miniinscenizacjach).

Wędrówka z Liberusiem po wystawce, według wieku czytelników (książeczki kąpielowe, dotykowe dla niemowląt, książki z dziurkami, harmonijki, trójwymiarowe, magnetyczne itp., dla dorosłych (przykładowe) – trójksiąg, pudełka, butelka, czyli co to jest liberatura).

Niezwykłe książki Radosława Nowakowskiego, polskiego liberata – tuleja, książki w różnych kolorach, książka fruwająca, z ukrytym tekstem, Kukuryki – dla dzieci małych i bardzo dużych itp.

Kącik Barbary Zakrzewskiej – przedziwne książki z haiku, najmniejszymi wierszykami, na kamykach, listkach, muszelkach, szkiełkach (oszlifowanych!) itp. w drewnianych pudełkach, szklanych pojemnikach, koszyczku, woreczku (Oswajanie kamieni, Akwabłys(t)ki, Naniebne, Leśne, Zwitrażone, Vivaldiana, Łąkowe, Miodne, Esperantne) oraz Księgi drzew – kręgi drewna do oglądania przez lupę z tekstami Dębu, Modrzewia, Brzozy itp., zestaw pocztówek z serii „Ptaki” na 650-lecie Ostrołęki.

Najciekawsze przykłady poezji wizualnej – kaligramy dla dzieci – kotki, myszki, tygrysy, pieski, żyrafy, konie, świnki i inne zwierzęta ze słów lub pojedynczych liter – prezentacja multimedialna. (tablica multimedialna lub rzutnik)

Na zakończenie każde dziecko otrzymało
schemat Liberusia do pokolorowania. Na brzuszku misia znajduje się okolicznościowy wierszyk:

Liberuś

„Kogo poznaliśmy dzisiaj?
Jasnobłękitnego misia.
Liberuś lubi książeczki:
zwyczajne i te jak wstążeczki,
także w pudełkach i szklankach.
A wszędzie coś do… czytanka!

Umie też tworzyć wierszyki,
nakleja je na kamyki,
by zamieszkały w koszyku
wśród szyszek, mchu i patyków.
Jak mu smakuje czytanie?
Jak miodek i snów chwytanie!”

Barbara Zakrzewska

https://www.facebook.com/170556579762476/posts/pfbid02PF9tHRKEiEj6pvTjmHXHtUEdr6k1e5WySVcY4uCJEAjXBfG4vshCoZQGaoni7xczl