ogłoszenia szkolne

„W Wadowicach wszystko się zaczęło...” - 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II – Patrona szkoły

18 maja obchodzić będziemy 100. rocznicę urodzin Patrona naszej szkoły i zarazem Patrona miasta – św. Jana Pawła II. Wobec zaistniałej sytuacji epidemiologicznej niemożliwe jest zrealizowanie zaplanowanych uroczystości. Obchody stulecia urodzin Karola Wojtyły będą zatem znacznie skromniejsze i w dużej mierze odbywać się będą w Internecie.

Warto przypomnieć sobie, jak wyglądało dzieciństwo Karola Wojtyły, który przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Był trzecim dzieckiem Emilii z Kaczorowskich i Karola Wojtyły. Najstarszy syn miał na imię Edmund, a młodsza córka Olga zmarła tuż po urodzeniu.

Pierwsze wzmianki o rodzinie Wojtyłów można znaleźć w Czańcu, uroczej wiosce leżącej nad Sołą. Tutaj urodził się Bartłomiej Wojtyła, prapradziadek papieża Jana Pawła II, oraz jego dziadek, Franciszek. Ojciec Jana Pawła II, Karol Wojtyła, urodził się w Lipniku, obecnie jest to dzielnica Bielsko-Białej. Karol ożenił się z Emilią Kaczorowską.

Emilia urodziła się w Białej, a pierwsze wzmianki o rodzinie Kaczorowskich pochodzą z Zamojszczyzny, gdzie urodził się ojciec Emilii – Feliks, który ostatecznie osiedlił się z rodziną na Podbeskidziu, w prawobrzeżnej części Bielsko-Białej.

Karol Wojtyła senior był urzędnikiem administracji wojskowej w randze porucznika. Matka ukończyła Szkołę Sióstr Miłości Bożej przy ulicy Pędzichów w Krakowie. Zajmowała się wychowywaniem dzieci i domem. Rodzina Wojtyłów wynajmowała dwupokojowe mieszkanie od Chaima Bałamutha. Był on właścicielem sklepu. Jego kamienica stała w samym sercu Wadowic, tuż obok kościoła pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny.

19 czerwca 1920 roku rodzice przynieśli miesięczne dziecko, aby je ochrzcić w kościele parafialnym w Wadowicach. Nadano mu imiona Karol Józef. Rodzicami chrzestnymi byli: Józef Kuczmierczyk, szwagier matki i Maria Wiadrowska, siostra matki. Ponieważ i ojciec, i syn nosili takie samo imię, juniora nazywano – Lolek.

Chłopiec dorastał w domu, który prowadziła matka. Ojciec pracował na utrzymanie. Rodzice wychowywali swoich synów bogobojnie, prowadząc wiele rozmów o Bogu, dając przykład głębokiej wiary. Mama była głęboko wierząca i wymodliła sobie, by jeden syn był lekarzem, a drugi księdzem – nieważne w jakiej kolejności. Była dość chorowitą osobą. Zmarła w wieku 45 lat, kiedy Karol miał niespełna 9 lat, a Edmund 23 lata – kończył studia medyczne w Krakowie. Od tej pory Karolem zajmował się ojciec. Przejął się wychowaniem swoich synów – zwłaszcza małego Karola. Kilka dni po śmierci swojej żony udał się z Mundkiem i Lolkiem do pobliskiej Kalwarii Zebrzydowskiej, do Sanktuarium Matki Bożej, by tam powierzyć Jej siebie i synów. W miesiąc później Karol przyjął

I Komunię Świętą. Ojciec Karola pilnował planu dnia, w którym zawsze był czas na modlitwę, naukę i zabawę. Mały Karol codziennie przed lekcjami chodził na Mszę, na której służył jako ministrant.

Po szkole grał z kolegami w piłkę nożną i w… ping-ponga. Oprócz edukacji szkolnej, także w domu tata dbał o jego rozwój intelektualny – uczył go języka niemieckiego, a także pielęgnował w nim patriotyzm, przybliżając historię Polski.

Wszystko, co Karol Wojtyła przeżył w dzieciństwie i wczesnej młodości, ukształtowało jego charakter i głęboką wiarę. Najpierw śmierć matki, później brata Edmunda; czas wojny, który zastał Wojtyłów w Krakowie, praca w kamieniołomach i w zakładach chemicznych „Solvay”, następnie śmierć ojca, doprowadziły do przełomu w jego życiu. Postanowił poświęcić się kapłaństwu, żegnając się ze studiami na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz ukochanym Teatrem Rapsodycznym, w którego przedstawieniach brał udział.

Jego droga jako kapłana wiodła poprzez parafię w Niegowici, studia w Rzymie i na wydziale teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, Archidiecezję Krakowską, aż do dnia 16 października 1978 roku, kiedy został wybrany na następcę św. Piotra.

Jego pontyfikat był inny niż dotychczasowe. Był to Papież-Pielgrzym, Papież-Poeta, w szczególny sposób podziwiany przez ludzi młodych i kochany przez dzieci. Pierwszy Papież-Internauta. Papież--Wizjoner. Młody duchem, także dzięki młodzieży. Lubił muzykę, śpiew i miał nietuzinkowe poczucie humoru, czym sobie zaskarbił niejedno młode serce.

Dnia 27 kwietnia 2014 roku Jan Paweł II został ogłoszony świętym.

Na 100. rocznicę Jego urodzin polscy artyści nagrali hymn pt. „Nie zastąpi Ciebie nikt”, aby oddać hołd Największemu z rodu Polaków – św. Janowi Pawłowi II.

18 maja 2020 r. Dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 10 im. Jana Pawła II odda hołd Patronowi poprzez złożenie kwiatów pod popiersiem, nauczyciele przeprowadzą lekcję wychowawczą o twórczości i dziedzictwie Papieża Polaka, a uczniowie będą mieli możliwość odbycia wirtualnego spaceru po domu rodzinnym Karola Wojtyły w Wadowicach na stronie: domjp2.pl/wirtualny-spacer.